Skip to main content
Oto kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć:

STARE MIASTO

Najstasrsza część miasta, a jednocześnie jego serce. Tętniące
nadal życiem urokliwe kamienne uliczki nawiązują do dawnych czasów i wydarzeń, które własnie tu miały miejsce. Początkowo był tam gród książęcy, który następnie został zamieniony w osadę miejską. Doknali tego książęta mazowieccy a losy tego miejsca sięgają XIII i XIV wieku. W czasie II Wojny Światowej zniszczona w bardzo dużym stopniu (ponad 90%). Następnie wiernie zrekonstruowana w połowie XX wieku. W roku 1980 Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tutaj dawno temu odbywały się jarmarki, spotykali się mieszczanie i odbywaly się debaty. Miejsce bez wątpienia magiczne, w którym każda uliczka i każdy zakmarek kryją inną legendę lub baśń.

NOWE MIASTO

część obszaru przylgająca po stronie północnej do Starego Miasta. Zostało założone na przełomie XIV i XVIII wieku jako niezależny twór. To właśnie tutaj na jednej z ulic przyszła na świat odkrywczyni radu i polonu, czyli Maria Skłodowska-Curie.

BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA PW. MĘCZEŃSTWA ŚW. JANA CHRZCICIELA

Inaczej zwana Katedrą Warszawską. Początkowo była mała
drewnianą kaplicą, która nastepnie była wieloktornie przebudowywana i tak powstał kościół w stulu gotyckim. Ważne miejsce dla królów, ponieważ to własnie tu odbywały się Koronacje m.in. Stanisława Leszczyńskiego i ostaniego Króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. To własnie w tym miejscu doszło do zaprzysiężenia Konstytuacji ustanowionej 3 maja 1791 roku. Na dole Katedry znajdują się krypty, w których pochowani są m.in. książeta mazowieccy, Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz i Gabriel Narutowicz. W okresie letnim odbywają się tutaj piękne koncerty organowe.

ZAMEK KRÓLEWSKI

Początkowo siedziba książąt mazowieckich, a od XVI wieku, po śmierci ostatniego księcia mazowieckiego Janusza i przyłączniu Mazowsza do Korony został siedzibą sejmu Rzeczypospiltej Obojga Narodów. Następnie wielokrotnie przebudowywany stał się rezydencją królewską, a w późniejszym okresie siedzibą władz państwowych. Prawie całkowcie zniszczony w czasie II Wojny Światowej. W latach 1970-1980 zostawł wiernie zrekonstruowany i
odbudowany na wzór dawnego wyglądu. Co roku odwiedza go milion Turystów. Obecnie siedziba Muzuem,w którym możemy zobaczyć m.in. obrazy Bernardo Bellotto, zwanego Canaletto, Marcello Bacciarellego i Rembrandta. Ważne wręczenie odznaczeń państwowych odbywa się również właśnie w Zamku Królewskim.

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE

Początek Traktu Królewskiego, który ciągnie się aż do Wilanowa. Jedna z najpiękniejszych części Warszawy. To właśnie tutaj tętniło życie w XIX wieku. Arystokraci czy magnaci budowali tutaj swoje kamienice i pałace, lokalizowano tutaj najlepsze kawairnie oraz domy mody, organizowano wieczory literackie. To właśnie w tej części miasta mieszkał i kształcił się Fryderyk Chopin. Idąc Krakowskim Przedmieściem bez trudu natrafimy na grającą ławeczkę, która przypomina nam znakomitego kompozytora a także możemy zawędrować do Kościoła św. Krzyża, w którym znajdziemy serce artysty. Idąc dalej Traktem możemy ujrzeć:Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Pomnik Mikołaja Kopernika. Jeżeli poczujemy zmęczenie możemy przysiąść w jednej z urokliwych kawiarenek i posłuchać jak dziś żyje ta część Warszawy. Warto zajść do cukierni Bliklego i spróbować naszego najsłynniejszego pączka a także spojrzeć jak cudownie i majestatycznie prezentuje się Hotel Bristol zarówno kiedyś jak i dziś.

PLAC MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Najważniejszy palc Warszawy, którego dzieje sięgają XVIII wieku. To tutaj stał okazały Pałac Saski, który z czasem został siedzibą Liceum Warszawskiego, gdzie jednym z profesrów był Mikołaj Chopin – ojciec Fryferyka. Jedynym ocalałym fragmentem Pałacu jest fragment kolumnady, wewnątrz której znajduje się obecnie Grób Nieznanego Żołnierza. Ten symboliczny grób ma upamiętnić wszystkich polskich żołnierzy poległych na fronatch walki. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza cały rok, przez 24 godziny na dobę, pełni wartę honorową dwuosobowy posterunek żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W każdą niedzielę o godz. 12.00 przed Grobem odbywa się ceremonia uroczystej zmiana warty. Na Placu Piłsudskiego odbywają się uroczystości państwowe.

OGRÓD SASKI

Został założony przez Augusta II Mocnego i jest częścią tzw. Osi Saskiej, w skład której wchodził m.in. Pałac Saski wraz z dziedzińcem przednim (obecnie Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego). Ogród Saski stał się pierwszym parkiem miejskim w Warszawie i jest nadal uważany za jeden z najładniejszych w
stolicy. To w nim możemy odnaleźć fontannę pochodzącą z XIX wieku.

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Najbardziej znany i zarazem największy park w Warszawie zajmujący obecnie powierzchnię 76 ha. To w tym miejscu w XVII wieku powstała Łaźnia Marszałka Wielkiego Koronnego, którym był wtedy Herakliusz Lubomirski, a którą w następnym wieku przebudował Król Polski – Stanisław August Poniastowski. Jego założeniem było stworzenie sobie letniej rezydencji niedaleko centrum Warszawy. Król zasłynął tym, że w każdy czwartek organizował obiad dla literatów, artystów, rzeźbiarzy i malarzy, które do historii przeszły jako ‘obiady czwartkowe” odbywające się właśnie tu w Królewskich Łazienkach. Oprócz parku możemy w nich podziwiać Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Starą Oranżerię czy amfiteatr. W pięknych wnętrzach Pałacu na Wodzie możemy po dzień dzisiejszy podziwać zbiory sztuki, które zgromadził Król August Poniatowski. W czasie spaceru po Łazienkach możemy zobaczyć wiele różnych zwierząt m.in. wiewiórkę, pawia, sarenkę czy karpie.

PAŁAC KULTURY I NAUKI

Najwyższy budynek w Polsce ( 237 m). Znajdują się w nim:Sala Koncertowa, Sala Kongresowa, w których często odbywają się ważne uroczystości, które są transmitowane przez telewizję, Teatr 6 piętro, a także basen. Największą jednak atrakcją jest wjazd na jego XXX piętro, na którym znajduje się Taras Widokowy, z którego można podziwiać cztery strony Warszawy. Jedni mówią, że szpeci on naszą stolicę, inni się nim zachwycają – a jedno jest pewne: jest on Drogowskazem dla wszytskich, którzy zgubią się w dużym mieście i zechcą wrócić do jego centrum. Z Pałacem związanych jest wiele ciekawych historii i śmiesznych anegdot.

Wyślij zapytanie